Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Šampionát V8 Supercars, se v Australii datuje od roku 1960. Od tohoto období má název Australian Touring Cars Championship. Vzniká po vzoru americké serie NASCAR. Nejezdí se ale po oválech, ale převážně po přírodních okruzích. Co má ovšem s NASCAR společné, jsou silné vozy.

Od Roku 1960 do 1979, nastupují celkem čtyři automobilky. Jaguar, Ford, Holden a Chevrolet.  Nejúspěšnější je v tomto období Ford, který získá celkem děvět titulů (5x Mustang, 3x Falcon a 1x Cortina GT). Následuje ho ,,celoživotní konkurent Holden-tan vyhraje pět titulů ( 4x Torana, 1x Monaro). Další v pořadí je evropský Jaguar, ten vyhraje celkem čtyřikrát (2x r3.4, 1x 3.8Mk11, 1x 4.1Mk11). A americká automobilka Chevrolet se svým vozem Camaro vyhraje dvakrát. Během tohoto období ovšem Jaguar i Chevrolet z této serie odejdou.

alt              alt alt

 

 

alt              altalt

 

{youtube}hRYPsONd1Lg{/youtube}

 

{youtube}pf5ZVAMRmZ0{/youtube}

 

{youtube}OhP1aSD6uS4{/youtube}

 

{youtubejw}TF7Q0pQQFL0{/youtubejw}

 

 V Období 1980-1994 Zůstává Ford s Holdonem a přicházejí BMW, Mazda, Volvo a Nissan. Ford pokračuje se svým modelem Falcon, ale ke konci osmdesátých let nastupuje s vozy Ford Sierra RS500. V devadesátých letech se ale zase vrací k Falconu. Holden nasazuje model Commodore, se kterým začíná psát historii, jelikož toto označení modelu zůstává stále v šampionátu i v moderní éře. Bmw okusí australské okruhy s 635CSI a M3, Volvo s 250t, Mazda s RX7 a Nissan se svou GTR verzi Skylinem. A kdo byl v tomto období nejúspěšnější? Byl to opět Ford, který vyhrál celkem šestkrát (4x Falcon a 2x Sierra). Třikrát vyhraje titul Nissan se svým modelem Skyline-je hlavně uspěšný v roce 90,91 a 92. Dvakrát se raduje německý BMW( 1x 635csi a 1x M3). Jeden titul získá Holden Commodore, Mazda RX7 a Volvo 250T. 

alt            alt alt

 

alt            alt alt

 

altalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 {youtube}NzHYDCNiAu4{/youtube}

 

{youtube}SF8oaqURlx8{/youtube}

 

{youtube}mpdu9hmc5Hg{/youtube}

 

 V roce 1994 se serie přejmonovává na dnes již známe V8 Supercars Championship Series. tato serie se takhle jmenuje dodnes. V této serii už závodí hlavně australská automobilka Holden a Ford. A to Holden Commodore a Ford Falcon. Mění se jen označení modelů. Holden VT,VX,VS, VZ, VE a Ford EF,EL, BA, BF,FG. Do roku 1994 byl v každé dekádě vždycky nejúspěšnejší Ford, který Holdena doslova drtil. Ovšem v novodobé historii se Holden vzepřel. Celkévě získal devět prvenství a Ford osm. 

altalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 altalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 altalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 altalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{youtube}mbdwJbfB7_0{/youtube}

 

{youtube}iBap_K1AXHk{/youtube}

 

{youtube}drpIOXo8Qc4{/youtube}

 

{youtube}nW6rwAkCxKE{/youtube}

 

{youtube}r85Yy20PWo4{/youtube}

 

 

A kdo je z jezdců v této serii nejúspěšnější? (tučně jsou stále aktivní jezdci)

Počet titulů

alt

 

Počet vítězství

alt

Craig Lowndes je stále aktivním jezdcem, mají tam chybu :)

 

V8 Supercars, brzy na MPL ! ! !

Forum Paddock

  • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.