Největší akce s Americkými vozy v Čechách

V Sobotu 5.9.2009 proběhla v Luštěnicích u Mladé Boleslavi akce, která se řadí svou velikostí a náštěvností k jedné z největších v Evropě.

Bylo zde vidět mnoho modelů automobilů z Americké produkce od roku 1912 až po současnost.

Nejpočetnější skupinu tvořili majitelé modelů Ford Mustang, Chevrolet Corvette a Cadillac. 

Do Luštěnic jsme se vydali asi kolem 8:30, a jelikož je to z Prahy po dálnici asi 38km, již v 8:55 jsme stáli před vstupní branou do areálu bývalé vojenské základny kde se každoročně tato velkolepá akce pořádá. První překvapení přišlo při placení vstupného. Zvyklý z podobných akcí jsme vytáhli 1000 kč neb platíme za 2.dospělé a 2.děti a navíc jsme na tuto akci šli s oběma prarodiči mojí drahé polovičky kteří v Luštěnicích bydlí. Paní u vstupu se jen pousmála a řekla si o vstupné 50 kč na dospělého, děti mají vstup zdarma.

Procházíme vstupní branou kde se na obou stranách tyčí vlajky Spojených států amerických a již na začátku celé naší návštěvy srazu jsem ohromen. V řadě stojící "Poklady", naleštěné Americké "káry" z padesátých a šedesátých let. Jeden skvost vedle druhého, Buick Invicta z r.1960 kterého bylo vyrobeno pouze 10.000ks mě však uchvátil nejvíce. Při rozhovoru s majitelem této"nádhery" jsem se dozvěděl pár zajímavostí. Z Denveru ve státě Colorado si ho dovezl v roce 2002, má najeto 76.000 mil. Když slyším parametry motoru tak si zezáčátku myslím že pán hovoří o motoru z malého náklaďáku. Motor je vpředu uložený Osmiválec do V o obsahu 6,5 litru s výkonem 330 koní. Další parametry jsou též ohromující. Šířka vozu: 2,1m a délka je uctihodných 5,9m. Spotřeba tohoto čtyřdveřového šestimístného sedanu je něco mezi 20 až 30 litry benzínu na 100 km. Nádhera, co říkáte?

Asi po půlhodinovém zkoumání tohoto Buicku se vydáváme dál mezi další vystavené "klenoty". Procházíme malým parkovištěm kde stojí sedmimetrový Cadillac z roku 1974

Dostáváme se pak na zadní parkoviště, kde nadšenece pro americké modely vozů Ford Mustang musí zákonitě postihnout minimálně lehká srdeční příhoda.

Při vstupu do této zadní části se nejen mě opravdu zastavuje srdce. Nezajímají mě nové "obludné" modely Mustangů a mířím přímo k zelenému modelu Mustangu z roku 1967

Zkoumám tento kousek opravdu do podrobna. Usuzuji že nadšení majitele pro tento vůz je opravdu velké. Palivové potrubí a brzdové trubičky v barvě vozu, to už chce opravdu lásku, cit a nadšení.

Zkoumám dále různé detaily a titěrnosti se kterým si majitel pohrál a najednou slyším zdravě silně dunivý zvuk motoru, otačím se, hledám odkud toto pohlazení na mé duši přichází. Stále nic nevidím. Zvuk motoru se přibližuje ale já opravdu nevím odkud. Je stále blíž nic nevidím, když v tom najednou se hlouček lidí sledujících nové Mustangy rozestoupí a mě se podruhé zastavuje srdce.

Shelby Cobra z roku 1965, tak to jsem opravdu nečekal

Strávím dalších 30 min zkoumáním výtvoru kde se pan Carroll Shellby opravdu vyřádil a mířím na druhou stranu mezi další legendy, mezi vozy Chevrlolet Corvette.

Můj zrak se upíná na sříbrny model z roku 1969. Motor o obsahu 5,7 litru a výkon 350 koní podle majitele(a myslím že opravdu nelže) s autem při jeho váze pěkně cvičí.

Mohl bych se zde dále rozepisovat o různých modelech Americké produkce kterých bylo v Luštěnicích na VIII. Sletu majitelů Amerických vozů vidět opravdu hodně, ale raději se s vámi podělím o své zážitky formou fotografií. Fotografie naleznete v naší galerii kterou pro vás zanedlouho vytvořím.

Z Luštěnic Pro MPL Martin, Drahunka, Zdenička a Sophinka.

Forum Paddock

  • Nejsou žádné příspěvky k zobrazení.