alt

Další závod série V8 Supercars se odehrával na trati Townsville Street circuit samazřejmě v Austrálii.

Kvalifikace

Kvalifikaci při neúčasti Dennise Zeťáka vyhrál Denis Urban časem 1:12:551s a minimálním náskokem před přakvapením kvalifikace Davidem Vysloužilem, který ztratil jen 0,149s a hned, ještě s menší ztrátou 0,064s jako třetí v kvalifikaci dojel Tomáš Repík. Pořadí Top ten shootoutu bylo tedy:

1. Denis Urban, 2. David Vysloužil, 3. Tomáš Repík, 4. Petr Skopový, 5. Lukáš Chocholouš, 6. Stanislav Vlnas, 7. David Stejskal, 8. Michal Kadlčík, 9. Mirek Skalský, 10. Jarda Žáček, 11. Jakub Valášek, 12. Lukáš Šerbaum

Závod

Start závodu proběhl standardním způsobem, až na menší smyk Mirka Skalského, který narazil do Jardy Žáčka. Start se nepovedl i Jakubovi Valáškovi, který dostal smyk a narazil do bariéry. Obdivuhodný start měl Petr Skopový, který ze 4. místa byl najednou poleman. Celý závod byl poznamenán soubojem P. Jankoviče a D. Zeťáka, kteří nejeli kvalifikaci a tak se probojovávali celým polem na přední pozice. (Z nejmenovaného zdroje máme informaci, že prý D.Z. nejel kvalifikaci, aby si mohl zazávodit s P.J. pozn. redakce)

První zatáčka a i prvních několik kol se obešlo bez větších kolizí. Až do dvanáctého kola držel vedení v závodě P. Skopový, ale při nájezdu do třináctého držel defenzivní stopu při nájezdu na cílovou rovinku a toho využil D. Urban k předjetí vnějškem a tím se ujal vedení v závodě. Druhý byl tedy P. Skopový následován D. Zeťákem, další pořadí po třinácti kolech bylo 4. L. Chocholouš, 5. T. Repík, 6. M. Kadlčík, 7. P. Jankovič, 8. D. Stejskal, 9. D. Vysloužil, 10. S. Vlnas, 11. J. Žáček, 12. L. Šerbaum, 13. J. Valášek a 14. M. Skalský.

Zhruba od 24 kola začaly první zastávky v boxech, při těchto zastávkách někdo dostal průjezd boxy, někdo stop and go a někomu se nepovedl double box, ztráty byly různorodé a pořadí po zastávkách ve 30. kole bylo následující:

1. Dennis Zeťák, 2. Denis Urban, 3. Petr Skopový, 4. Lukáš Chocholouš, 5. Pavel Jankovič, 6. Tomáš Repík, 7. David Stejskal, 8. Michal Kadlčík, 9. Stanislav Vlnas, 10. David Vysloužil, 11. Jarda Žáček, 12. Lukáš Šerbaum, 13.Jakub Valášek, 14. Mirek Skalský

V následující části závodu předváděli největší souboje D. Zeťák vs D. Urban a J. Valášek vs M. Skalský. Jinak byly rozestupy stejnoměrné a vesměs k soubojům nedocházelo. Ve třicátémosmém kole udělal chybu D. Urban při výjezdu z poslední zatáčky a málem trefil i svodidla a tím se D. Zeťák odpoutal na první příčce. Ve čtyřicátémsedmém kole závodu z druhé pozice začal další zastávky D. Urban a opět bylo k vidění několik trestů a špatně zvládnutých boxů. Zrovna jmenovaný porušil maximální rychlost v boxové uličce, a tak musel ještě jednou do boxů, ale tentokrát je jen projet a tím pravděpodobně přišel i o vítězství v tomto závodě. V této části závodu se také ukazovala strategie, kdy někteří jezdci jeli na dvě zastávky a někteří na tři zastávky v boxech. Bohužel se některým jezdcům zastávky nepovedly a tak ztratili drahocené sekundy průjezdem boxů a nebo opravami aut. Nájezd do boxů byl velmi ošemetný a i zde bylo možné vidět menší nehody. Po jednašedesáti kolech bylo pořadí:

1. Dennis Zeťák, 2. Denis Urban, 3. Petr Skopový, 4. Pavel Jankovič, 5. Lukáš Chocholouš, 6. Tomáš Repík, 7. David Stejskal, 8. Stanislav Vlnas, 9. Michal Kadlčík, 10. David Vysloužil, 11. Jarda Žáček, 12. Lukáš Šerbaum, 13. Mirek Skalský, 14. Jakub Valášek

Třetí zastávky, které probíhaly cca kolem sedmdesátého kola ovlivnily souboj M. Kadlčík vs S. Vlnas, kdy druhý jmenovaný pravděpodobně jakož i mnozí ostatní porušily max. rychlost v boxech a dostal trest průjezd boxy a tím přišel o pozici, kterou mu vzal právě M. Kadlčík.

Asi nejlepší závěr závodu předvedl P. Jankovič, který díky čerstvím pneumatikám a samozřejmě svému umění, během posledních čtyř kol překonal dva jezdce a vyhoupl se na konečné 5. místo.

Asi nejhorší závěr závodu předvedl M. Skalský, kterému se bohužel nevyvedl výjezd z T1 a kolidoval se svodidly, přičemž přišel o přední splitter, byl nucen zajed do boxů a tím spadnul na poslední místo.

Ač to tak možná nevypadá, tak závod to byl opravdu zajímavý a plný soubojů nejen na trati, ale i takříkajíc na dálku v boxech. Všechno, ale nejde napsat a popsat, lepší je si to zkusit přímo na trati, aby jste poznali o čem to je.

Konečné pořadí závodu V8 Supercars Townsville 250 :

1. Dennis Zeťák, 2. Denis Urban, 3. Petr Skopový, 4. Lukáš Chocholouš, 5. Pavel Jankovič, 6. Tomáš Repík, 7. David Stejskal, 8. Michal Kadlčík, 9. Stanislav Vlnas, 10. David Vysloužil, 11. Jarda Žáček, 12. Lukáš Šerbaum, 13. Jakub Valášek, 14. Mirek Skalský

Díky všem za krásný závod a slušnou účast a příště 30.8.2015 se těším naviděnou na okruhu v Queenslandu.